נקעי קרסול מנגנון הפציעה

מאת גלעד בן דוד, BPt, פיזיותרפיסט ספורט, מאמן אומנויות לחימה וכושר 

 

נקעים בקרסול מהווים אחוז משמעותי מסך הפציעות בענפי ספורט רבים ושונים. נקע (Sprain)הינו מושג המתאר מתיחה אגרסיבית של רצועות, המביאה לכאבים ונפיחות. נקעים בקרסול מחולקים ל-3 דרגות, כאשר דרגה I מוגדרת כמתיחה ללא קרע מאקרוסקופי, דרגה II מאופיינת בקרע חלקי של אחת מהרצועות הקדמיות-צידיות בקרסול, או של שתיהן, ונקע בדרגה III יכלול קרעים ברצועות הקדמיות והאחוריות. 

לפני הכל – קצת אנטומיה...

הקרסול הינו מבנה, המורכב משלושה מפרקים שונים: המפרק שבין עצמות השוקה והשוקית לעצם ה-Talus (העליונה שבעצמות כף הרגל); המפרק שבין עצם השוקה (Tibia) לעצם השוקית (Fibula) – זהו מפרק בו מתבצעת מעט מאד תנועה; האחרון – מפרק ה-Subtalar – הינו המפרק הנוצר בין עצם ה-Talus, לעצם העקב, היא ה-Calcaneus. המפרקים השונים נתמכים, בין היתר, ע''י רצועות רבות ושונות. שתיים מהן, אשר להן הנטייה הגבוהה ביותר להיפגע, הן ה-ATFL  - רצועה צידית חיצונית, המחברת בין עצמות השוקית וה-Talus בכיוון אופקי ומעט אלכסוני, ואחריה בסדר השכיחות להיפגע, ה-CFL – גם היא רצועה צידית חיצונית, המחברת בין עצמות השוקית והעקב בכיוון יותר אנכי ואלכסוני. 

 

שני שרירים חשובים ורלוונטיים לנושא הם שרירי ה-Peronei – Peroneus Longus ו-Peroneus Brevis. שרירים אלו יוצאים מאיזור השוקית ונכנסים לכף הרגל, וכיוון המשיכה שלהם, כאשר מתכווצים, הוא לכפיפה כפית (Plantar Flexion), ולאיברסיה (Eversion). 

 

פתומכניקה, או - איך מתרחשות פציעות הקרסול הנפוצות?

הנקע השכיח ביותר הינו נקע בצידה החיצוני של הרגל, או בשמו המקובל בספרות המקצועית – נקע לטרלי (Lateral Ankle Sprain). נקע זה מתרחש לרוב במנגנון משולב של כפיפה  כפית (Plantar Flexion) – תנועת עלייה/נחיתה על קצות האצבעות, ואינברסיה (Inversion) – תנועה של סיבוב כף הרגל כלפי האמצע. במצב זה, כאמור, נמתחות, ובסופו של דבר, נקרעות רצועות ה-ATFL  (הראשונה להיקרע, ולכן גם הנפוצה ביותר) וה-CFL. 

ישנם סוגי נקעים שונים נוספים, כגון נקעים מדיאליים, המתרחשים לרוב במנגנון של כפיפה גבית (Dorsi Flexion) – התנועה המתבצעת כאשר השוק והחלק הקדמי של גב כף הרגל מתקדמים זו לזה, ואיברסיה (Eversion) – הרמת החלק החיצוני (לטרלי) של כף הרגל ביחס לחלק הפנימי שלה, או מעין ''קריסה'' פנימה של כף הרגל. נקעים אלו גורמים נזק לגורמים שונים בכף הרגל ובשוק, אולם לא נעסוק בהם במאמר זה, אלא במנגנון הנקעים השכיח יותר.

מניעה

תכניות מניעה בענפי ספורט שונים הוכחו מחקרית כמסייעות במניעה של נקעי קרסול בפציעות, אשר הינן בעלות אופי של Non-Contact. טכניקות מניעה נפוצות:

תרגילים – מרבית תרגילי המניעה נכנסים בקטגוריות של תרגילי שיווי משקל, חיזוק פונקציונאלי, תרגול פליאומטרי, או תרגול טכני של הענף בו הספורטאי משתתף, ובעיקר הפוזיציות בהן הוא עלול לנקוע את הקרסול כתוצאה מביצוע תנועה לא נכונה/ נחיתה לא טובה. 

חבישות וסדים – הדבר נוגע לרוב למניעה של פציעה חוזרת, כלומר כאשר כבר הייתה פציעה בעבר, ו/או במקרים בהם ישנן תלונות על חוסר יציבות פונקציונאלית. חבישות יכולות להיעשות באמצעות סרטי הדבקה מיוחדים (''טייפים''), אשר מגבילים תנועה לכיוון מסויים, או, במצבים יותר קיצוניים, ע''י סדים, כגון Air-Cast ועוד, אשר יוצרים מעין מחוך סביב מפרק הקרסול, אשר מעניק ייצוב, ואף קיבוע. 

טיפול בפציעה קיימת 

טיפול שמרני

ברוב הנקעים הלטרליים, בעיקר בדרגה I, יהווה הטיפול השמרני את טיפול הבחירה. משך השיקום השמרני משתנה ותלוי בגורמים כמו חומרת הפציעה, איכות השיקום וכן בגורמים אינטרינציים כגון ריפוי הרקמה וגיל המטופל. חזרה לענף נקבעת לרוב על פי מבחנים קליניים ופונצקיונאליים ותחושה סובייקטיבית של המטופל, ולרוב תתרחש סביב 3-6 שבועות מזמן הנקע, במקרים בהם אין סיבוכים כגון קרעים נרחבים, ו/או פגיעות במבנים נלווים. הטיפול השמרני כולל:

פרוטוקולי PRICE/PMICE – ראשי תיבות ל-הגנה (Protection), מנוחה/תנועה (Rest/Movement), קומפרסיה- אגידה של האיזור על מנת לזרז ניקוז הנפיחות (Compression), הרמה (Elevation). ניתנים בשלב האקוטי (היותר מיידי) של הפציעה על מנת למנוע מגבלות חמורות אשר עלולות להקשות על המשך השיקום. 

תרגול – תרגילי חיזוק, שיווי-משקל, מתיחות ותנועתיות באופן מדורג ובהתאם לשלב השיקומי בו נמצא הספורטאי על מנת להשיג כוח, סבולת, שיווי-משקל וטווח תנועה תנועה נטול כאבים, זאת בכדי לאפשר חזרה לתפקוד מלא ונטול כאבים ברמה שקדמה לפציעה ואף מעבר לה. התרגול מהווה מרכיב חשוב ומכרע בשיקום הספורטאי, כיוון שלו תפקיד מרכזי בהפחתת שהכיחות של נקעים חוזרים בעתיד. 

סדים וחבישות – אלו ניתנים, כאמור, כחלק ממניעה של פציעות חוזרות.

 

טיפול ניתוחי 

טיפולים ניתוחיים, ניתנים במצבים בהם הטיפול השמרני נכשל, דהיינו – תלונות של המשתקם על נקעים חוזרים ו/או חוסר יציבות, או במצבים בהם ישנם סיבוכים נלווים רבים וקשים מדי מכדי לטפל שמרנית, כגון נקע בדרגה גבוהה, שברים נלווים, קרע במעטפות גידים. 

 

שלח/י

שדה חובה

תודה על פניתכם

נענה בהקדם האפשרי

שדה חובה

שדה חובה

שדה חובה

האתר  עוצב ונבנה ע"י | קודנט - בנייה ועיצוב אתרים לעסקים-

גם בפייסבוק:

Physio Pro

כתובת הקליניקה:

אלי הורביץ 12, כפר סבא.(מדיקל השרון)

טלפון:

073-7405115

אינסטגרם

@physio.pro

 

אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי​.

 

 

צרו קשר

073-7405115

 בפייסבוק

אינסטגרם